Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Adrianna Biedrzyńska (ur. 30 marca 1962 roku w Toruniu) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka.

Życiorys

Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 50 i VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy (1980) oraz Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (1984). Jako dziecko uczyła się gry na skrzypcach, nie została jednak – wbrew planom – skrzypaczką. Zagrała w wielu filmach, serialach telewizyjnych i przedstawieniach teatralnych. Teatr

W teatrze zadebiutowała jeszcze jako studentka łódzkiej filmówki 17 grudnia 1983 roku na deskach Teatru Studyjnego 83 im. Juliana Tuwima w Łodzi. W latach 1984–1989 była zatrudniona w warszawskim Teatrze Nowym. W 1987 roku pojawiła się na scenie Teatru Za Daleki w Warszawie. Od 1989 roku nie jest związana na stałe z żadnym teatrem. Występowała gościnnie w warszawskich teatrach: Rampa (1989–1990), Scena Prezentacje (1993, 2000, 2004), Syrena (1999, 2002, 2004), Komedia (2008). Gościnnie pojawiła się też w białostockim Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki (2006).

Biedrzyńska sprawdza się zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych, choć sama aktorka przyznaje, że lepiej czuje się w rolach komicznych. W 2008 roku gościnnie wystąpiła w Katowicach w tytułowej roli w komedii muzycznej dla dzieci Pchła Szachrajka, w którym partnerował jej m.in. Rafał Sawicki.

W pracy teatralnej miała możliwość współpracy m.in. z takimi reżyserami jak Janusz Bukowski, Adam Hanuszkiewicz, Barbara Sass. Pozytywnie krytycy ocenili jej rolę Mariny w spektaklu Perykles, władca Tyru (1984), choć sam spektakl nie okazał się udany.

W 2. połowie lat 80. skoncentrowała się na karierze filmowej.

Po raz pierwszy przed kamerą Biedrzyńska pojawiła się w 1983 roku w epizodycznej roli w filmie Co dzień bliżej nieba (reż. Zbigniew Kuźmiński). Rok później otrzymała główną rolę w obyczajowym filmie muzycznym Miłość z listy przebojów (reż. Marek Nowicki). Potem zagrała w wielu innych filmach i serialach telewizyjnych, m.in. Ankę w Dekalogu (reż. Krzysztof Kieślowski), Dorotę Waltz w Lepiej być piękną i bogatą (reż. Filip Bajon), Ewę Wiśniewską w Pajęczarkach (reż. B. Sass), Ewę Góralczyk w serialu Fitness Club (reż. Paweł Karpiński), Zuzę w sitcomie Buła i spóła (reż. Krzysztof Jaroszyński). Pojawiała się także w produkcjach zagranicznych. Ostatnio występuje w dużej roli Barwach szczęścia, serialu emitowanym w TVP2.

Biedrzyńska działa też w Teatrze Telewizji, m.in. zagrała w monodramie Broadway, mój Broadway (reż. Tomasz Wiszniewski, 1988), a także w Żegnaj, laleczko na podstawie powieści Raymonda Chandlera (reż. Laco Adamik, 1989) i w Wiosennych wodach (reż. Andrzej Maj, 1988).

Biedrzyńska współpracowała z kabaretem Tey, Pawłem Dłużewskim, działała też w Babskim Kabarecie.

Jest siostrą Joanny Biedrzyńskiej, pianistki i wokalistki. Adrianna Biedrzyńska jest rozwiedziona z Maciejem Robakiewiczem, z którym ma córkę Michalinę (grającą rolę Kamili Chojnickiej w serialu Klan). Drugim mężem aktorki jest Marcin Miazga.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1995 Thelma i Louise Thelma Dickinson Geena Davis
1996 Sommersby Laurel Sommersby Jodie Foster

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2000 Planescape: Torment Anna Spośród Cieni Sheena Easton

Linki zewnętrzne