FANDOMAdam Douglas Driver (ur. 19 listopada 1983 roku w San Diego) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, były żołnierz.

Życiorys

Driver urodził się w San Diego w Kalifornii, ale szybko przeniósł się z rodziną do Mishawaki w stanie Indiana, gdzie się wychował. Jego matka, Nancy pracuje w kancelarii prawniczej, a ojciec jest pastorem. Przodkowie Drivera pochodzili głównie z Anglii, ale też z Holandii, Niemiec, Irlandii i Szkocji. Gdy aktor miał 7 lat, jego rodzice rozwiedli się. Ojczym Drivera, również pastor, przyczynił się do wychowania go w duchu religijnym, Driver śpiewał również w chórze kościelnym. Uczęszczał do szkoły średniej w Mishawace, którą ukończył w 2001. W tym czasie często występował w szkolnych przedstawieniach i śpiewał w szkolnym chórze.

Parę miesięcy po zamachach z 11 września 2001, Driver wstąpił do Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Jego decyzja była umotywowana patriotyczną postawą w związku z zamachami oraz chęcią wyrwania się z miasta w którym dorastał. W wojsku spędził 2 lata i osiem miesięcy. Jego jednostka została wysłana do Iraku, ale Driver na wojnę nie pojechał z powodu wypadku, jakiego doznał podczas jazdy na rowerze górskim. W marcu 2004 z powodów zdrowotnych został zwolniony z armii, pomimo to za swoją służbę otrzymał National Defense Service Medal. Po odejściu z wojska Driver przez rok studiował na Uniwersytecie w Indianapolis, po czym przeniósł się do Juilliard School na kierunek: aktorstwo.

Kariera

Po ukończeniu Juilliard School, Driver przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie występował w przedstawieniach na Broadwayu i Off-Broadwayu, okazjonalnie dorabiając jako kelner. Jego kariera nabrała tempa wraz z występem w serialu HBO Dziewczyny, w którym zagrał rolę Adama Sacklera, osobliwego młodego artysty, partnera głównej bohaterki. Za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Emmy w 2013 w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym. Driver odegrał również epizodyczne role w takich filmach jak Lincoln w 2012 oraz Co jest grane, Davis? w 2013.

18 grudnia 2015 swoją premierę miał film Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, w którym Driver wystąpił w jednej z głównych ról, antagonisty, Kylo Rena.

Życie prywatne

W 2013 Driver poślubił Joanne Tucker, z którą wcześniej był od długiego czasu w związku. Aktor prowadzi organizację non-profit Arts in the Armed Forces, która zajmuje się organizowaniem przedstawień scenicznych dla personelu wojskowego.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2015 Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Kylo Ren Marcin Dorociński
Marcin Dorociński - Przebudzenie Mocy
2017 Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi
Marcin Dorociński - GW8
2019 Gwiezdne wojny: Skywalker – odrodzenie
Gry komputerowe
2015 Disney Infinity 3.0 Kylo Ren Tomasz Błasiak
Disney Infinity Tomasz Błasiak (Kylo Ren)
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Marcin Dorociński
Marcin Dorociński - LGWPM

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.