Adam Bauman (ur. 10 czerwca 1957 roku w Warszawie) – polski lektor, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, także scenarzysta i reżyser słuchowisk.

Biografia

22 maja 1981 na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie w sztuce Pieszo Sławomira Mrożka, w reżyserii Jerzego Jarockiego. W 1983 roku ukończył PWST w Warszawie.

Przed kamerą występuje głównie w rolach dalszoplanowych, m.in. w Klanie (jako doktor Andrzej Ruczaj), czy w Plebanii (Karol Śliwiński, były wójt Tulczyna). Graczom jest znany z serii Gothic, w której to podłożył głosu wielu postaciom, z których najbardziej rozpoznawalną jest Diego, a także z serii gier CD Projekt Red, Wiedźmin (jako król Foltest).

Od 1995 roku współpracuje z Polskim Radiem, jako aktor i scenarzysta słuchowisk, za które otrzymywał wiele nagród i wyróżnień. Od połowy 2015 roku w zespole autorów powieści radiowej „Matysiakowie”.

Był także scenarzystą i autorem dialogów w serialach „Marzenia do spełnienia”, „Na Wspólnej” i „Czego się boją faceci czyli seks w mniejszym mieście”.

Prywatnie jest mężem aktorki i reżyserki dubbingowej, Agaty Gawrońskiej.

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1995 Lwica Sirga
1996 Dzieciak do wynajęcia Cliff Haber Tony Rosato
1996 Okruchy dnia Reginald Cardinal Hugh Grant
1998 Szczęśliwy dzień Jack Taylor George Clooney
1999 Asterix i Obelix kontra Cezar Komentator igrzysk
  • Centurion w obozie rzymskim
  • Żołnierz rozdzielający racje żywnościowe
  • Żołnierz proszący o miksturę
1999 Wielki Joe Policjant Damien Leake
2000 Wszyscy moi bliscy Samuel Jiří Bartoška
2002 Asterix i Obelix: Misja Kleopatra Krwawobrody Bernard Farcy
Lakoniczny legionista #1 Jean-Pierre Lazzerini
2003 Country Miśki John Hiatt John Hiatt
  • Reporter
  • Postać z kreskówki #3
2003 Old School Goldberg Terry O’Quinn
2003 The Ring Lekarz Joe Chrest
Prowadzący teleturniej
2003 Złap mnie, jeśli potrafisz James Bond Sean Connery (mat. archiw.)
Perry Mason Raymond Burr
2004 W 80 dni dookoła świata
2005 Legenda telewizji Brian Fantana Paul Rudd
2005 Terminal Benny Golson Benny Golson
2005 Zebra z klasą Nolan Walsh Bruce Greenwood
2005 Żony ze Stepford Głos inteligentnego domu
2007 Za linią wroga II: Oś zła
2012 Hobbit: Niezwykła podróż Elrond Hugo Weaving
2013 Powrót na wyspę Nim Grant Chris Haywood
2013 Gra Endera Jawaharlal Chjamrajnagar Tony Mirrcandani
2013 Iron Man 3 Ho Yinsen Shaun Toub
2014 Hobbit: Bitwa pięciu armii Elrond Hugo Weaving
2014 Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz Członek komisji #1
2014 Transformers: Wiek zagłady Dyrektor CIA Charles Parnell
2015 Exodus: Bogowie i królowie Skryba
2016 Łotr 1: Gwiezdne wojny – Historie Żołnierze rebeliantów
Oficer Imperium
2017 Co wiecie o swoich dziadkach?
2017 Dziki pies Valentine Keith David
2017 Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara
2017 Strażnicy Galaktyki vol. 2
2017 Valerian i Miasto Tysiąca Planet Kapitan Kris Alexandre Willaume
2018 Kronika świąteczna Wolfie Steven Van Zandt
2018 Maria Magdalena Elizeusz Tchéky Karyo
2018 Mary Poppins powraca Mleczarz Christian Dixon
2018 Paweł, apostoł Chrystusa Publius Noah Huntley
2018 Rampage: Dzika furia Kontroler misji Ateny-1
2019 Kapitan Marvel Barman Patrick Brennan
2019 Niewidzialny chłopak: Nowa generacja Pazur Aleksander Mincer
2019 Pokémon Detektyw Pikachu Detektyw Yoshida Ken Watanabe
2020 Sonic: Szybki jak błyskawica Major Bennington Neal McDonough

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1993 Kroniki młodego Indiany Jonesa
1993 Przygoda na Dzikim Zachodzie Brisco County Jr. Bruce Campbell
1996 Przyjaciele
1999 Nowa rodzina Addamsów Dziadek John Astin
2015 The Returned Patolog (odc. 5) Garry Chalk
2016 Królestwo Tamtych
2016 Szkoła rocka Szkolny dozorca
2018 Alexa i Katie Sam Joe Regalbuto
2018 Chilling Adventures of Sabrina James Walker Reese Alexander

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2001 Fallout Tactics: Brotherhood of Steel Don Vinchenzo
  • Tiduk
  • Oktawiusz
  • Sklepikarz Juan
  • Szarlatan Chuck
2001 Sacrifice Eldred Paul Eiding
2002 Gothic Diego Uwe Koschel
  • Mordrag
  • Gomez
  • Świstak
  • Gor na Toth
  • Baal Tyon
  • Darrion
  • Drake
  • Okyl
  • Wąż
2002 Might and Magic IX Narrator
  • Hrolf Anfarssen
  • Markel Wielki
2002 Warlords: Battlecry II Burza
  • Król Lunarion
  • Chłop (jednostka)
  • Najemnik (jednostka)
  • Biały mag (jednostka)
  • Czarny mag (jednostka)
  • Krasnolud berserker (jednostka)
  • Szkielet (jednostka)
  • Upiór (jednostka)
  • Cień (jednostka)
  • Szkielet kawalerzysta (jednostka)
  • Łucznik dalekosiężny (jednostka)
  • Smoczy rycerz (jednostka)
  • Druid (jednostka)
2003 Cold Zero: Ostatni sprawiedliwy Don
  • Martinez
  • Przeciwnicy
2003 Etherlords II Konnar z Doliny Ognia
  • Dominicius, Pierwszy z Szesnastu
  • Vian, starszy rady miasta Złoty Jesion
  • Tienan, dowódca twierdzy Czarnociernia
  • Glaumar
  • Antias
  • Orkowy wojownik
2003 Ghost Master Narrator
  • Czarny Kruk
  • Denny Moren
  • Luźna Główka
  • Upiordliwy
2003 Gothic II Diego Uwe Koschel
  • Lares
  • Bosper
  • Pyrokar
  • Czarny Mag z dworu Irdorath
  • Dexter
  • Matteo
  • Alrik
  • Lehmar
  • Canthar
  • Pedro
  • Orik
  • Atilla
  • Jesper
  • Sentenza
  • Sylvio
  • Borka
  • Udar
  • Gestath
  • Alvares
  • Khaled
  • Ruga
  • Ogrodnik
  • Włóczęga
2003 Heroes of Might and Magic IV: Winds of War Narrator
2003 Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide Mistrz Drogan Droganson
  • Soundset - tępy bohater
  • Soundset - spragniony władzy
2003 Robin Hood: Legenda Sherwood Guillaume de Longchamps
  • Wąsaci kompani
  • Oszczepnicy
2003 Scooby-Doo!: Miasto duchów Policjant
2003 Szymek czarodziej Szeryf
Sędzia na turnieju
2004 Soldiers: Ludzie honoru Narrator kampanii amerykańskiej
2004 Chicago 1930 Prokurator James William E. Jackson
  • Prokurator Dan Dougherty
  • Niscy policjanci
  • Niscy gangsterzy
2004 Król lew: Powrót do Lwiej Ziemi Fioletowy robak
2004 Rybki z ferajny Ochroniarz
  • Przedstawiciel „Coral Cola”
  • Odźwierny apartamentu Oscara
  • Klient baru
2004 Świątynia pierwotnego zła Soundset - starszy mag
2005 Codename: Panzers – Faza druga Jeffrey S. Wilson Peter Weller
  • Narrator listów
  • Zwiadowca
2005 Delta Force: Helikopter w ogniu Dowódca
2-1
2005 Empire Earth II Narrator
2005 Gothic II: Noc Kruka Diego
  • Lares
  • Dexter
  • Quarhodron
  • Farim
  • Garett
  • Coragon
  • Miguel
  • Tom
  • Pedro
  • Pyrokar
  • Lehmar
2005 Mumia Imhotep
2005 Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa Aslan
2006 Auta: Przygody w Chłodnicy Górskiej Wójt Hudson
2006 Cezar IV Doradca ds. religii
  • Hodowcy winogron
  • Magistraci
  • Trenerzy kierowców rydwanów
  • Włamywacze
  • Wydobywcy złota
2006 Delta Force: Xtreme Dowódca
2006 Empire Earth II: Władza absolutna Narrator
2006 Gothic 3 Lester Peter Heusch
  • Diego
  • Milten
  • Lares
  • Beliar
  • Lars
  • Innos
  • Głosy poboczne
2006 Heroes of Might and Magic V Tieru
Lord Caldwell
2006 Heroes of Might and Magic V: Kuźnia przeznaczenia Duch Tieru
2006 Neverwinter Nights: Kingmaker Dynschall LaVelisi
2006 Stubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse Prezenter telewizyjny
Wieśniak-berserker
2006 Tom Clancy´s Splinter Cell: Double Agent Ochroniarz
2007 Assassin’s Creed Krzyżowcy
2007 Enemy Territory: Quake Wars Żołnierz GDF
2007 Wiedźmin Foltest Adam Bauman
  • Zahin Schmartz
  • Malcolm Stein
  • Krasnoludzki kowal
  • Gruziłła
  • Krasnoludy
  • Młody krasnolud
  • Oprychy
  • Wykidajło
  • Posłaniec Kłykacza
  • Rajca Wyzimy
  • Kapłani wiecznego ognia
  • Wojownik Scoia'tael
  • Żołnierz Salamandry
2008 Gothic 3: Zmierzch Bogów Milten Dieter Gring
  • Generał Hanz
  • Vaingard
  • Czarny Mag
2008 Heroes of Might and Magic V: Dzikie hordy Arkath
  • Bibliotekarz
  • Prorok #2
  • Mangu
  • Gork
  • Tieru
  • Ork
2008 Mass Effect Radny turian Alastair Duncan
  • Gavin Gossle
  • Kwatermistrz Cytadeli
  • Bywalec
2008 Prince of Persia Alchemik Paul Mercier
2009 Dragon Age: Początek Ahren H. Richard Greene
  • Bezczynny krasnolud
  • Strażnik Orzammaru
  • Ocalały
  • Krasnoludzki uczony
  • Oficer straży
  • Zbir
2009 Killzone 2 Sierżant Thomas 'Sev' Sevchenko Demetri Goritsas
Helghaści
2009 Transformers: Zemsta upadłych Pan Galloway
2010 Arcania: Gothic 4 Diego Uwe Koschel
2010 Disciples III: Odrodzenie Berserker
  • Doradca
  • Pandemoniusz
  • Pierwotny olbrzym
  • Włócznik
2010 Dragon Age: Początek – Przebudzenie Jukka Steve Blum
Duch krasnoluda
2010 Heavy Rain Clarence Dupré Conrad Cecil
Barman z IWO Armando Gamberini
2010 Mass Effect 2 Garm Peter Giles
  • Kargesh
  • Admiral Zaal'Koris vas Qwib-Qwib
  • Głosy krogan
  • Pasażer
  • Głos w wiadomościach
  • Batariański pacjent
  • Salkie
  • Harrot
  • Kureck
  • Reklama "Jadłodajni Rybobsa"
2010 Polskie imperium: Od Krzyżaków do potopu Narrator
2010 StarCraft II: Wings of Liberty Kruk (jednostka)
Cywil
2011 Battlefield 3 Żołnierze
2011 Killzone 3 Żołnierze ISA
2011 League of Legends Vel'Koz Erik Braa
2011 RAGE Cain
  • Halek Hagar
  • Warren
  • Cavendish
  • Kidd
2011 Ratchet & Clank: 4 za jednego Kip Darling Lloyd Sherr
2011 The Elder Scrolls V: Skyrim Cesarz Titus Mede II Wes Johnson
2011 Wiedźmin 2: Zabójcy królów Foltest Adam Bauman
Gwary Adam Bauman
2012 ArcaniA: Upadek Setarrif Diego Uwe Koschel
2012 Diablo III Mroczny kultysta
  • Arcybiskup Lazarus
  • Bron Karczmarz (kupiec)
  • Egzekutor sabatu
  • Selathiel, uczony Angiris
  • Strażnik mostu
2012 Epic Mickey 2: Siła dwóch Duch pustkowia
  • Nagrobek
  • Pociąg
2012 Risen 2: Mroczne wody Garcia
Corrientes
2013 Battlefield 4 Roland Garrison Patrick St. Esprit
2013 Beyond: Dwie dusze Śledczy
2013 Company of Heroes 2 Sierżant Pożarski
2013 Disney Infinity Sean MacMission
2013 Killzone: Najemnik Pułkownik Kratek Nicholas Boulton
2013 Kinect Rush: Przygoda ze studiem Disney Pixar Sean MacMission Martin Jarvis
Mr. Pricklepants (Pan Szpikulec) Timothy Dalton
2013 Sly Cooper: Złodzieje w czasie El Jefe Nolan North
2013 The Last of Us Żołnierze SPECops
2013 Tomb Raider Borys „Czołg”
2014 GRID: Autosport Komentator 1
2014 Hearthstone Kel’Thuzad
  • Gotyk Żniwiarz (Klątwa Naxxramas)
  • Hodowca bestii (Wielki turniej)
  • Konny Argentu (Wielki turniej)
  • Lodowaty śniebold (Wielki turniej)
  • Zarządca koloseum (Wielki turniej)
2014 inFamous: Second Son Prezenter USTV
2014 Sunset Overdrive Buck National Brian Bloom
2015 Dying Light Tolga
  • Thabit Erdal
  • Bento
2015 Heroes of the Storm Kel'Thuzad
2015 StarCraft II: Legacy of the Void Strażnik Ma'Lasha
2015 The Order: 1886 Rebelianci
Narrator instrukcji bezpieczeństwa
2015 Wiedźmin: Dziki Gon Hammond Adam Bauman
  • Jorulf Rosomak
  • Strażnicy klanu Craite
  • Płatnerz w Kaer Muire
2016 Battlefield 1 Żołnierze
2016 Call of Duty: Infinite Warfare Żołnierz
2016 Champions of Anteria Kupiec
2016 Dying Light: The Following Tolga
  • Thabit Erdal
  • Bento
2016 Gwint: Wiedźmińska gra karciana Foltest Adam Bauman
Temerski piechur Adam Bauman
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Łowca Ratharów
Obcy pilot
2016 Ratchet & Clank Handlarz bronią
2016 Titanfall 2 Głos sieci IMC
Porucznik Darmo
2016 Wiedźmin: Dziki Gon – Krew i wino Fabricio Adam Bauman
  • Grasant
  • Duch pana de Corentina
    Wykrzyknik.png
  • Horm Akerspaark
  • Organizator walk
  • Szlachcice
2017 Elex Wardek Bodo Henkel
  • Geron
  • Jack
  • Wędrowny kupiec
2017 Prey Walther Dahl Steve Blum
2017 Sniper: Ghost Warrior 3 Separatyści
2017 Syberia 3 Leon Jeremy Zylberberg
2018 Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści Burmistrz Adam Bauman
  • Lord Cartwright
  • Krasnoludy
2019 Apex Legends Caustic JB Blanc
2019 RAGE 2 Martin Cross Josh Petersdof
2019 Star Wars: Jedi – Upadły zakon Łowcy nagród
2020 Cyberpunk 2077 Pepe
Cyberpsychol
2020 Doom Eternal Zdrajca (Valen) Matthew Watterson
Strażnik-obrońca
2020 Dreams Architekt Marzeń Ray Panthaki
2020 Iron Harvest
2020 Marvel’s Avengers Senator Charles Parnell
2020 Warcraft III: Reforged Kel’Thuzad

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2003 Spirited Away: W krainie bogów Pracownik obsługujący klientów
2004 Kroniki Riddicka: Mroczna furia Junner Roger Jackson
2004 Van Helsing: Londyńskie zlecenie Doktor Jekyll Dwight Schultz
2016 Scooby-Doo i WWE: Potworny wyścig Big Earl Eric Bauza
2018 Iniemamocni 2 Burmistrz Barry Bostwick

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1997 Batman Szary Duch / Simon Trent (odc. 18) Adam West
1998 Laboratorium Dextera
1998 Teknoman Mac MacElroy Shozo Iizuka
2000 Dilbert Święty Mikołaj
2000 Zapasy na śmierć i życie Al Pacino
  • Antonio Banderas
  • Ricky Martin
2001 Miasteczko South Park (Wizja Jeden) Jezus Chrystus Matt Stone
2002 Samuraj Jack Spartok Daran Norris
  • Pies Dreyfuss (odc. 2)
  • Lassor, najstarszy Wełniak (odc. 4)
  • Robot-zabójca (odc. 5)
  • Robot-najemnik (odc. 6)
  • Awanturnik (odc. 8)
  • Wiking (odc. 10)
  • Piącha (odc. 12)
  • Komentator
  • Biskup w sztuce
  • Szkot
  • Starzec
  • Inżynier (odc. 26)
  • Przewodnik (odc. 32)
2005 Megas XLR Siepacz Magnanimusa (niektóre odcinki)
  • Targon
  • Gluton
2006 Batman: Animacje
2006 Ben 10 Strażnik (odc. 34) Jim Ward
Trener (odc. 36) Fred Tatasciore
2007 Storm Hawks Pułkownik Mark Oliver
2011 Pora na przygodę! Wujek Gumbald (odc. 141-142) Fred Melamed
2014 Wujcio Dobra Rada
2015 Transformers: Robots in Disguise Grimlock
2017 OK K.O.! Po prostu walcz Brodacz (odc. 10, 13) David Herman
2017 Star Wars: Siły przeznaczenia
2017 The Seven Deadly Sins Galand Hiroshi Iwasaki
  • Zalpa
  • Bartra Liones (odc. 20-21, 24, 26, 28)
2017 Zaplątani: Serial Profesor St. Croix Barry Bostwick
2019 Chłopaki z baraków: Serial animowany

Słuchowiska

Rok Tytuł Rola
1994 Reżyser śmierci Elam


Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.