FANDOM


AION (kor. 아이온: 영원의 탑) – oparta na modelu płatności free-to-play gra komputerowa z gatunku MMORPG stworzona przez studio NCsoft.

Premiera gry miała miejsce w 2008 roku, zaś wersja w języku angielskim przeznaczona na rynki amerykański i europejski udostępniona została później. Ze względu na ogromną popularność wśród Polaków doczekała się nieoficjalnego fanowskiego spolszczenia, co nie spodobało się deweloperom, w związku z czym w sierpniu 2013 roku udostępniona została oficjalna polska wersja gry, obejmująca napisy i dubbing.

Fabuła

U zarania, bóg Aion czuwał nad swoim nowym światem Atreią. Wtedy był to zamknięty świat, a sam Aion oświetlał swoją mocą jego wnętrze. By uczynić to miejsce piękniejszym postanowił stworzyć ludzi oraz rasę drakan, która miała ich strzec. Pokój nie trwał długo, gdyż drakan opanowała żądza władzy i chęć podporządkowania sobie wszystkich istot. Pięciu największych Drakan zwiększało swoje siły i rozmiar, aż zamienili się w smoczych lordów, pierwszych Balaur. Gdy bóg Aion odmówił im nadania władzy i kontroli nad innymi, zbuntowali się i wypowiedzieli mu wojnę. Będący pod naciskiem Aion, stworzył dwunastu lordów Empyrean, istoty boskie mające za zadanie strzec pokoju i Wieży Wieczności.

Niektórzy ludzie dostąpili zaszczytu stania się Daeva i tak jak lordowie Empyrean, otrzymali skrzydła oraz możliwość latania by walczyć z Balaur. Z czasem, pojawiło się ich wystarczająco dużo, aby móc stworzyć armię. Lordowie poprowadzili ich do walki. Po toczącej się przez milenium wojnie, pojawiła się w końcu szansa na zawarcie pokoju. Pięciu smoczych lordów zostało zaproszonych na rozmowy pokojowe, jednak nie doszły one do skutku, gdyż jeden z nich został zabity przez nieznanego napastnika. W walkach, które nastąpiły później, zniszczona została Wieża Wieczności a Atreia w wyniku ogromnego kataklizmu rozpadła się w pół.

Ci Lordowie Empyrean, którzy opowiedzieli się przeciwko pokojowi przeszli na górną część świata, zdobyli władzę i nazwali się lordami Shedim. Ci pragnący pokoju, obwołali się lordami Seraphim, przeszli na dolną część Atrei i obięli ją we władanie.

Życie ludzi z jasnej strony świata nie zmieniło się zbytnio. Elyosi będący zwolennikami lordów Seraphim stworzyli wraz z nimi miasto Sanctum. Asmodianie – mieszkający po ciemnej stronie zmienili się bardzo; ich dłonie upodobniły się do szponów, na palcach u stóp pojawiły się pazury. Brak dostępu do światła spowodował też, że ich skóra stała się ciemniejsza a oczy dostosowały się do widzenia w ciemności, nabierając czerwonej poświaty. Asmodianie stworzyli miasto Pandaemonium, żyjąc w nim wraz z lordami Shedim.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Studio PRL
Gabriela Janiszewska Tłumaczenie

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Radosław Popłonikowski Narrator
Radosław Popłonikowski - Aion
Agata Gawrońska-Bauman Kobieta (głos uwodzicielski)
Agata Gawrońska - Aion
Beniamin Lewandowski Mężczyzna (głos młody)
Aion - Mężczyzna młody
Bartosz Martyna Mężczyzna (głos standardowy)
Aion - Mężczyzna standardowy
Grzegorz Pawlak Mężczyzna (głos twardy)
Grzegorz Pawlak - Aion
Adam Szyszkowski Mężczyzna (głos arogancki)
Aion - Mężczyzna arogancki
Paulina Śmigielska Kobieta (głos młody)
Paulina Śmigielska - Aion
Sylwia Gola
Krzysztof Wach
Kobieta (głos twardy)
Aion - Kobieta twarda
Kobieta (głos standardowy)
Aion - Kobieta standardowa

Multimedia

Linki zewnętrzne

  • AION w polskiej Wikipedii
  • AION w bazie GRY-Online.pl
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.