FANDOM


Disambig W Encyklopedii polskiego dubbingu znajduje się więcej haseł o podobnej nazwie. Zobacz też: 12 gniewnych ludzi (wersja telewizyjna)

12 gniewnych ludzi (ang. 12 Angry Men) – amerykański dramat sądowy z 1956 roku, zrealizowany w oparciu o powstałe dwa lata wcześniej teatralne przedstawienie telewizyjne Reginalda Rose’a. Dubbing zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1959 roku. W 1973 roku doczekał się drugiej, prawdopodobnie bardziej znanej wersji dubbingu, zrealizowanej na potrzeby emisji w telewizji.

Fabuła

W nowojorskim sądzie toczy się rozprawa przeciwko 18-letniemu Latynosowi oskarżonemu o zamordowanie ojca. Podejrzanemu grozi wyrok śmierci. O winie chłopca decyduje dwunastu przysięgłych – ludzi w różnym wieku, o odmiennych statusach społecznych i poglądach. Z początku ławnicy, przekonani o winie oskarżonego, chcą szybko zakończyć obrady. Wątpliwości zgłasza tylko jeden z nich.

Sidney Lumet, posiłkując się konwencją dramatu sądowego, poddaje krytyce ludzkie uprzedzenia i stereotypy, jednocześnie podkreślając znaczenie odpowiedzialności za drugiego człowieka. Obraz posługuje się wyrafinowaną konstrukcją narracyjną. Z wyjątkiem pierwszej i ostatniej sceny, jego akcja toczy się w jednym pomieszczeniu, potęgując nastrój klaustrofobii oraz presji ciążącej na bohaterach. Na uwagę zasługuje również wspaniała gra aktorska – dwunastu bohaterów, ze swoimi wątpliwościami i lękami, tworzy unikalną galerię osobowości.

Film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie i uhonorowany trzema nominacjami do Oscara w kategorii najlepszy film, reżyser i scenariusz adaptowany.
Źródło opisu: Kino Iluzjon

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Seweryn Nowicki Reżyseria i dialogi
Włodzimierz Kozłowski Dialogi
Jan Moes
Zdzisław Siwecki Dźwięk
Wanda Jarkowska Montaż
Jerzy Kulawczyk Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Jerzy Bielenia 1. przysięgły Martin Balsam
Norbert Nader 2. przysięgły John Fiedler
Władysław Hańcza 3. przysięgły Lee J. Cobb
Stanisław Jaśkiewicz 4. przysięgły E.G. Marshall
Zygmunt Listkiewicz 5. przysięgły Jack Klugman
Maciej Maciejewski 6. przysięgły Edward Binns
Zygmunt Maciejewski 7. przysięgły Jack Warden
Czesław Byszewski 8. przysięgły Henry Fonda
Władysław Staszewski 9. przysięgły Joseph Sweeney
Ryszard Pikulski 10. przysięgły Ed Begley
Leon Pietraszkiewicz 11. przysięgły George Voskovec
Jerzy Tkaczyk 12. przysięgły Robert Webber
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.