FANDOM


Życie, miłość, śmierć (franc. La vie, l’amour, la mort, włos. La vita, l’amore, la morte) – francusko-włoski dramat z 1969 roku w reżyserii Claude’a Leloucha. Dubbing do niego zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1970 roku.

Fabuła

François Toledo jest robotnikiem w fabryce samochodów Simca w Poissy. Poznajemy go w chwili, gdy spędza popołudnie w motelu z Caroline, młoda robotnicą tej samej fabryki, śledzony przez policjantów pod kierownictwem komisarza Marchanda. Następnie widzimy go w domu, z żoną Janine i córeczką Sophie. Toledo jest milczący, zamknięty w sobie; tylko w towarzystwie Caroline wydaje się szczęśliwy. W kilka dni później Toledo i Caroline zostają aresztowani w hoteliku na paryskim przedmieściu. Długie przesłuchania do niczego nie prowadzą, ale nazajutrz nad ranem Toledo podpisuje przyznanie się do winy. Po nużącej rutynie przygotowań do procesu – zostaje skazany na śmierć.
Dopiero teraz z serii retrospekcji dowiadujemy się, że udowodniono mu morderstwo trzech prostytutek, a opinia biegłego psychiatry wyjaśnia powód: Toledo mimo, szczęśliwego pożycia z żoną, okazywał się chwilowym impotentem w stosunkach z innymi kobietami, co powodowało rodzaj szoku i w konsekwencji mordercze zamachy. Dopiero poznanie Caroline i miłość do niej wyzwoliły go z koszmaru. Nie jest to jednak okoliczność łagodząca...
Przeniesiony do innego więzienia Toledo oczekuje na wynik starań o łaskę. Prośba zostaje odrzucona. Któregoś dnia nad ranem pod drzwiami jego celi staje w zupełnym milczeniu, długi ponury orszak.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Jerzy Twardowski Reżyseria
Jerzy Januszewski Dźwięk

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Wojciech Duryasz François Toledo Hamidou Benmessaoud
Anna Seniuk Caroline Caroline Cellier
Elżbieta Borkowska Jeanne Toledo Jeanne Magnan
Roman Wilhelmi Inspektor Marchand Marcel Bozzuffi
Zofia Merle Julie Catherine Samie
Andrzej Bogucki Obronca Albert Naud
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.