Ósmy (bułg. Осмият, Osmijat) – bułgarski dramat wojenny z 1969 roku w reżyserii Zaka Cheskija. Dubbing do niego zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1970 roku.

Fabuła

Bułgaria, lata II wojny. Z samolotu wyskakuje ośmiu bułgarskich komandosów, wysłanych do kraju z zadaniem włączenia się do walki antyfaszystowskiej. Spadochroniarze wpadają w zasadzkę, z której wymyka się – po dramatycznej ucieczce – Ósmy. Udaje się do rodzinnej wsi, gdzie nawiązuje kontakt z towarzyszami. Unikając szczęśliwie zasadzki, którą przygotował na niego w miasteczku ścigający go pułkownik Gatew, Ósmy przy pomocy innego ocalałego spadochroniarza, Włado, organizuje oddział partyzancki, z którym wyruszy w góry. W drodze oddział zostaje okrążony przez policjantów. Po wyrwaniu się z okrążenia, Ósmy z jednym z partyzantów odwiedza „bazę” oddziału, dom cioci Marii. Tu znów otaczają ich policjanci. Wywiązuje się dramatyczna, uwieńczona sukcesem partyzantów walka. Ósmy jest już pewien, że w oddziale jest zdrajca. Oddział atakuje kopalnię, zdobywa ją i rozbraja żołnierzy. Kolejne wydarzenia demaskują zdrajcę, okazuje się nim partyzant Stamen, który zginie w pojedynku z dowódcą. Następne zadanie – wyrok śmierci na pułkowniku Gatewie – ma wykonać partyzantka Wena, ukochana Ósmego. Zamach nie udaje się, Wena i towarzyszący jej chłopak o pseudonimie Student giną. Dowódca postanawia pomścić ich śmierć, zaatakować silnie umocnione koszary i wykonać wyrok na Gatewie. Wbrew oporowi Włado, który uważa akcję za zbyt ryzykowną, Ósmy realizuje swój plan.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Henryka Biedrzycka Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Stanisław Zaczyk Ósmy Georgi Georgijew-Gec
Teresa Szmigielówna Wena Miglena Karałambowa
Zygmunt Maciejewski Stamen Stojczo Mazgałow
Wiesław Michnikowski „Chaplin” Nikoła Anastasow
Piotr Fronczewski Włado Anton Gorczew
Maciej Maciejewski Piotr Dżoko Rosicz
Zdzisław Salaburski Pułkownik Gatew Petr Penkow
Wer.png Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

  • Ósmy w bazie Filmwebu
  • Ósmy w Internet Movie Database (IMDb)
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.